دلایل جوش‌آوردن ماشین

مشکل جوش‌آوردن ماشین یکی از قدیمی‌ترین مشکلاتی است که بارها گریبان‌گیر هرکدام اما شده است. مشکلی قدیمی ولی هنوز هم پرقدرت و مستمر که برای همه ما ممکن است که پیش بیاید.

اصطلاح جوش‌آوردن ماشین به حالتی گفته می‌شود که خودرو به علت بالارفتن دما دیگر کارایی قبل را ندارد و برای خنک‌شدن نیاز به استراحت دارد. این موضوع به‌خوبی نشان‌دهنده اهمیت بالای شناخت درست از خودرو و اتخاذ تصمیم درست در زمان مناسب است.

جوش آوردن ماشین

در این مقاله در مورد دلایل جوش‌آوردن ماشین مواردی را مرور خواهیم کرد و در انتها روش‌هایی را برای بهبود  این مشکل هم ذکر خواهیم کرد.

اولین‌بار که جوش‌آوردن ماشین را تجربه کردم!

خاطره‌ای شاید دور ولی پر از رنگ و بو برای من یادآوری شد که اولین باری که جوش‌آوردن ماشین را درک کردم چطور دوستانم توانستن در زمان مناسب صورت مرا نجات دهند و این خاطره یکی از بهترین یادآوری‌های من برای اهمیت دوستانم در زندگی‌ام دارد.

در مسیری کویری بودم که متوجه شدم ماشین دیگر توان قبل را ندارد و هرچقدر هم که پدال گاز را فشار می‌دهم خودرو مانند سنگی بزرگ به زمین دوخته شده است. این اولین مواجهه من با جوش‌آوردن ماشین بود و اولین‌بار بود که می‌خواستم دست به آچار شده و ماشین را خودم تعمیر کنم. با اعتماد به نفسی بالا از خودرو پیاده شدم و به سمت کاپوت خودرو قدم برداشتم تا بتوانم مشکل را حل کرده و بین دوستانم خودم را نشان دهم؛ ولی همین که کاپوت خودرو را باز کردم با گرمای عجیبی روبرو شدم که به سمت صورت من پرتاب می‌شد در همین حین درب رادیاتور خودرو رو دیدم که طبق تجربه‌هایی که با پدرم داشتم باید مشکل  از این قسمت باشد. با زحمت فراوان و به کمک پارچه‌ای درب رادیاتور را باز کردم که اگر اقدام به‌موقع دوستانم نبود دیگر نمی‌توانستم حداقل آن روز پشت فرمان بنشینم. این تجربه شاید ناخوشایند از اولین برخورد با جوش‌آوردن ماشین به من زنگ خطری مهم در مورد رانندگی را نشان داد که باید همواره با علم به موضوع اقدام کنم و بدون کسب اطلاعات کاری را انجام ندهم.

نشانه‌های بالارفتن آمپر یا به‌اصطلاح جوش‌آوردن خودرو

داغی بیش از حد کاپوت

در زمان روشن‌شدن موتور کاپوت ماشین کمی داغ می‌شود؛ ولی اگر مشکل جوش‌آوردن ماشین در کار باشد این داغی بعد از مدتی به حدی خواهد بود که دست شمارا خواهد سوزاند.

انتشار دود از خودرو:

هرگونه خروج دود از جلوی خودرو علامت خطر است و باید سریعاً مشکل برطرف شود تا از بروز حوادث جبران‌ناپذیر جلوگیری نمود؛ بنابراین هر زمان که دود یا بخاری را در جلوی خودرو خود مشاهده کردید یکی از شک‌های خود را بر روی مشکل جوش‌آوردن ماشین بگذارید.

صداهای ناهنجار ماشین

صداهای نامتعارف در کابین خودرو می‌تواند نشان‌دهنده مشکل در سیستم خنک‌کننده خودرو باشد.

بوی غیرمعمول

بوی دود می‌تواند از مشکل  جوش‌آوردن ماشین خبر دهد که باید به بوهایی که در کابین پخش می‌شود توجه ویژه‌ای داشته باشید.

کم‌شدن قدرت خودرو

شتاب خودرو به علت نقص در سیستم خنک‌کننده و بالارفتن دما به‌شدت افت می‌کند و به‌نوعی نشان‌دهنده زمان استراحت خودرو به علت گرمای بیش از حد است.

دمای مناسب کارکرد ماشین چیست؟

به‌صورت کلی تا دمای 90 درجه فن‌ها خاموش هستند و بعد از عبور از این دما، فن‌ها با دور پایین شروع به کار می‌کنند و در حدود 105 درجه موتور با دور فن پایین خنک می‌شود و از دمای بین 100 تا 120 درجه موتور با دور فن بالا خنک می‌شود و بعدازاین دماست که سیستم‌های هشدار ایمنی فعال شده و لامپ STOP روشن می‌شود که بلافاصله خودرو باید متوقف شود.

دمای مناسب کارکرد خودرو

دیدگاه‌ خود را بنویسید