نکات رانندگی در جاده‌های کوهستانی

نکات رانندگی در جاده‌های کوهستانی چیست؟

برای رانندگی در جاده های بسیار دشوار که اغلب در مسیر کوهستان است،نکات رانندگی در جاده‌های کوهستانی را برای شما جمع آوری کردیم تا کمتر شاهد برو حوادث ناگوار در این مسیر ها باشیم.

نکات رانندگی در جاده‌های کوهستانی تنها به نوع رانندگی شما محدود نمی‌شود و استفاده از اجناس باکیفیت در کنار این اصل مهم است که می‌تواند از جان شما و همراهانتان نگهداری کند.

در ادامه با ما همراه باشید تا روش‌ها و نکات مهم در مسافرت را مرور کنیم.

نکات رانندگی در جاده‌های کوهستانی
نکات رانندگی در جاده‌های کوهستانی

سرعت، مهم‌ترین عامل از بین نکات رانندگی در جاده‌های کوهستانی

سرعت مطمئن و درست مهم‌ترین اصل برای رانندگی ایمن است، استفاده به‌موقع از پدال گاز و تخمین درست سرعت باتوجه‌به شرایط یکی از مهم‌ترین خصیصه‌های شناسایی یک راننده خوب از یک راننده بی‌تجربه است.

سرعت مطمئن در جاده‌های کوهستانی می‌تواند درصد بزرگی از ایمنی شما را فراهم سازد و در این راه باتوجه‌به شرایط مسیر می‌توان سرعتی مطمئن را برای عبور برگزید، شما در مسیری که پیچ‌های تند دارد مسلماً  نمی‌توانید با سرعتی بالا رانندگی کنید و این سرعت فرمولی ندارد که بتوان با استفاده از آن این سرعت را محاسبه کرد.

بنابراین، ما در مرور نکات رانندگی در جاده‌های کوهستانی مهم‌ترین عامل را سرعت در نظر گرفته‌ایم.

مواردی که می‌تواند در تصمیم‌گیری شما در خصوص میزان سرعت دخیل باشد طبق لیست زیر است:

  • فاصله بین خودروها
  • شیب جاده
  • میزان دید
  • نوع پیچ

هرکدام از این موارد می‌تواند نقشی اساسی در تنظیم سرعت که مهم‌ترین اصل از نکات رانندگی در جاده‌های کوهستانی است را ایفا کند.

نکات رانندگی در جاده‌های کوهستانی
نکات رانندگی در جاده‌های کوهستانی

فاصله مطمئن:

فاصله از خودرو جلویی در تمام مسیرها مهم‌ترین عامل تصادفات است، بین نکات رانندگی در جاده کوهستانی رعایت فاصله مطمئن و قانونی باعث می‌شود تا شما کمتر در معرض خطرات ناشی از ترمزهای شدید یا تغییر شرایط ناگهانی قرار بگیرید (برخلاف نوع رانندگی مرسوم در  جاده‌ها که ماشین‌ها دست‌به‌دست هم دیگر می‌دهند و با هم خیابان‌ها را فرش می‌کنند لطفاً در کوهستان این همدلی را کنار بگذارید ☺)

جاده‌های کوهستانی جای کوچک‌ترین اشتباه را هم از شما خواهند گرفت پس به نکات رانندگی در جاده‌های کوهستانی به‌خوبی توجه کرده و سفری ایمن را برای خود تضمین کنید.

دنده مناسب:

برای راندن اتومبیل در هر جاده‌ای باید دنده مناسب را باتوجه‌به شرایط پیش رو انتخاب کنید؛ ولی در جاده‌های کوهستانی پیشنهاد می‌شود که عبور و مرور را با دنده‌سنگین انجام داده و یا اگر خودروی شما گیربکس‌اتوماتیک است از دکمهٔ تعبیه شده برای این شرایط تحت عنوان hold استفاده کنید ( این دکمه آن‌طور که فکرش را می‌کنید بی‌استفاده نیست ☺)

نکات رانندگی در جاده‌های کوهستانی
نکات رانندگی در جاده‌های کوهستانی

مکان امن، سنگر اولیه در مقابل خطرات:

نکات رانندگی در جاده‌های کوهستانی و توجه ویژه به آن‌ها باعث شده تا خیلی از افراد بادقت بیشتری به مسیر خود در این معابر ادامه دهند و مشکلات را هرچه بیشتر از خودشان دور کنند (البته اگر شما در حال رانندگی هستید و هم‌زمان در حال خواندن این مقاله هم هستید لطفاً کمی به خود استراحت دهید و مقالات ما را باحوصلهٔ بیشتر و در حال سکون مطالعه کنید)

به‌هرحال در صورت ایجاد هر گونه مشکل برای خودرو شما می‌بایست در مسیرهای امنی که در این معابر تعبیه شده پارک کرده و مشکل خودروی خود  را برطرف نمایید، این مشکلات همواره به‌صورت کاملاً اتفاقی و بدون اخطار قبلی پدید می‌آیند و فرصت عکس‌العمل سریع را از شما خواهند گرفت.

در بین نکات رانندگی در جاده کوهستانی مواردی از همه بااهمیت‌تر هستند که همیشه باید توجه بیشتری به آن‌ها داشت؛ ولی در صورت بروز هر ایرادی می‌بایست با توقف در مکان‌های امن از ایجاد خطر برای دیگران اجتناب کرد.

استفاده درست از ترمز:

شما علاوه بر خودتان مسئول زندگی دیگران نیز هستید، این اصل در رانندگی به‌خوبی قابل‌درک است.

یک ترمز نابجا  می‌تواند به بروز تصادفی مرگبار منجر شود و خطرات جانی و مالی بسیاری را برای شما و دیگران پدید آورد؛ بنابراین در لیست نکات رانندگی در جاده‌های کوهستانی به این نکته نیز اشاره داشتیم که به‌صورت ناگهانی و هیجان‌زده از ترمز استفاده نکنید.

نکات رانندگی در جاده‌های کوهستانی
نکات رانندگی در جاده‌های کوهستانی

شرایط آب‌وهوایی:

ممکن است در طول مسیر شرایط آب‌وهوایی تغییر کند، پیشنهاد می‌شود که در این شرایط تا بهترشدن اوضاع صبر کرده و جان خود و دیگران را به خطر نیندازید.

خودرو سالم، زندگی سالم (و صدالبته طولانی)

در ادامه لیست نکات رانندگی در جاده‌ای کوهستانی به‌سلامت خودرو و قطعات /آن می‌رسیم، اصلی مهم که باید برای ادامه‌دادن چرخه زندگی خودرو به آن توجه داشته باشید.

قسمت‌های مختلف خودرو خود را به‌صورت مداوم مورد بازرسی قرار دهید تا از بروز مشکلاتی که به‌صورت اتفاقی و بدون اخطار قبلی اتفاق میفتند جلوگیری نمایید.

توجه به علائم:

علائم در جاده چسمان شما هستند، باید به آنها دقت کنید تا بتوانید از پس تمام چالش‌های رانندگی در جاده‌های کوهستانی بر بیایید.

نکات رانندگی در جاده‌های کوهستانی علاوه بر مواردی که به خودرو وابسته است در بسیاری از موارد مربوط به شما و تصمیماتی است که شما اتخاذ می‌کنید، پس با تصمیمات درستی که می‌گیرید از این چالش‌ها هم عبور کنید.

شیب جاده:

شیب جاده یکی از نکات رانندگی در جاده‌های کوهستانی است که اهمیت زیادی در اتخاذ تصمیمات شما دارد.

در این مقاله سعی بر این بوده که مهم‌ترین نکات رانندگی در جاده‌های کوهستانی برای شما مرور شود، شما می‌توانید در ادامه این مقاله از مقالات دیگر وبلاگ ما نیز دیدن نمایید.

منابع

سایت پدال

منابع خارجی

دیدگاه‌ خود را بنویسید